Skaidu, jeb lubiņu jumti plaši ieklāti koka tipa mājām līdz 20. gadsimta 40 gadiem. Arī mūsu dienās šis jumta segums nav zaudējis savu aktualitāti un īpašnieka izvēli savām ēkam.
Lubiņu, skaidu jumti rada izteikti ekoloģisku iespaidu un ir kā radīti Latvijas ainavai!
Skaidu jumtus var ieklāt mājam, pirtīm, viesu majām un lapenēm. Lubiņu jumtus var klāt uz dažādu formu jumtiem, jo materiāls ir plastisks un viegli paklaujas sarežģītu izvirzījumu ieklāšanai.
Skaidas taisa no apses, priedes un egles. Apse gan ir vislētākais materiāls, bet tā kalpo ilgāk nekā priede vai egle. Klājot skaidu jumtu, tās liek ar šķelto šķiedru uz leju un tiek pakāpeniski veidots pārklājums, skaidai nosedzot skaidu 2/3 daļas. Lubiņu jumti ir ekoloģiski tīri, vasarā tie neuzkarst un jumts kalpo arī kā, skaņas izolācijas materiāls.
Skaidu jumta klāšana nav visai sarežģīta, bet labāk to uzticēt jumiķiem, kam ir pieredze, jo meistars var novērtēt materiālu un ieklāt daudz sarežģītākas konstrukcijas jumtu.
Klājot skaidu jumtu var izmantot tikai svaigi plēstas skaidas, vienu vai divus menešus turētas. Glabājot ilgāk tās izžūst un kļūst trauslas. Nepareizi ieklātas skaidas var deformēties, bet tas atkarīgs arī no koka struktūras (apses) kur tā augusi un to jumiķis pie ieklāšanas nevar paredzēt.
Lubiņus klāj uz koka latām, tos pienaglojot ar 60-70mm garām cinkotām naglām. Klājot jumtu trīs kartās materiāla patēriņs ir aptuveni 60-70 skaidas uz vienu kvadrātmetru. Divās kārtās ieklājot lubiņu jumtumateriāls būs nepieciešams aptuveni 45-50 skaidas uz vienu kvadrātmetru. Trīs slāņu apses skaidu (lubiņu) jumts, bez papildus apstrādes (impregnējuma) kalpos līdz pat 30gadiem.